piątek, 11 listopada 2016

Olej mnie zaatakował - czyli jak poprawnie olejować

Witam Kochani !

Bardzo mi miło, że niektórzy zostawiają komentarze pod moimi postami. Nawet jeden komentarz - zawsze zmotywuje, takie uczucie, że to co piszesz, to w sumie ktoś czyta i możesz pisać dalej. Bo nie oszukujmy się - jaki ma sens pisanie dla siebie skoro ja to już wszystko wiem ? :D

Dzisiaj chciałam poruszyć bardzo ważną kwestię olejowania skóry. Internet aż ocieka informacjami o tym jak przewspaniałe są olejki, jaką bombą witaminową, eliksirem młodości, rewitalizującym płynem są. To wszystko oczywiście prawda. Tylko dlaczego coraz częściej można spotkać osoby "poszkodowane" przez te cudowne olejki? Przesuszona skóra, zapchane pory, stany zapalne, zaczerwienia - wystarczy zrobić trochę gaf i już mamy wachlarz negatywnych efektów.
Jak zatem dzierżyć i korzystać z tego genialnego narzędzia jakim jest olej? Bo nie oszukujmy się, to co otrzymamy ze stosowania oleju może diametralnie naprawić stan naszej cery.
Jak zatem operować olejkami? Zapraszam do czytania.



Realia  


 Oleje z natury są bardzo ciężkie. Nie ma oleju, który nasza skóra wchłonie natychmiastowo, wsiuuuup i nie ma. Pozostawiają one tłustą warstwę, film, nawet po maksymalnym wchłonięciu, więc proszę - nie wierzcie w coś takiego jak suchy olejek, który wchłania się błyskawicznie i czyni naszą skórę miękką i gładką. Jeśli tak jest to zapewne na pierwszym miejscu mamy czystą, chemię, która inwazyjnie zmusza cząsteczki oleju, który jest na szarym końcu długiego jak litania składu, do rozpadu. Prawdziwe oleje są gęste, zazwyczaj mają określony zapach, kolor i smak. Czasami na samym dnie buteleczki tworzy się osad naturalny - taki organiczny bonusik, w żaden sposób nieszkodliwy.



Ten jeden właściwy 

Najważniejsze to wybrać olej odpowiedni do naszej cery. Te produkty nie są uniwersalne. Arganowy nie będzie dobry dla wszystkich skór tego świata, nie musi on być Twoim złotem. Skarbem okazać się może jojoba, albo tamanu - to wszystko zależy od tego jaki typ cery posiadasz, z jakimi problemami się borykasz i jaki efekt chcesz osiągnąć. Z olejkiem tak samo jak z kremem - każdy jest do innego celu. Internet jest głęboki, a im dalej tym więcej odnajdziemy wskazówek i porad jaki wybrać. To jak z doborem tuszu do rzęs - odpowiedni to połowa sukcesu.


No okej, to jak nakładać? 

Olei nigdy nie aplikujemy na suchą skórę. Dochodzi wtedy do przesuszenia, podrażnienia, i zapchania porów(skóra nie wie co się dzieje i nie może oddychać pod duszącą folią olejową). Nieważne czym zwilżycie skórę, ważne by nie była ona sucha jak pieprz, bo wtedy doczekamy się zupełnie odwrotnych efektów. Najlepiej spryskać twarz tonikiem, gdyż ustala on odpowiednie ph dla skóry do wchłaniania zawartości olejku - pomyśl o swojej skórze jak o gąbce, jeśli suchą gąbkę położymy na kremie to nic w nią nie wsiąknie, ale jeśli gąbkę zamoczymy wtedy możemy zaobserwować, że krem przedostał się do jej uszczelek.

Fuj, klei się? 
 
Jednak co jeżeli któraś z nas nie może używać olei ze względu na to, gdyż po prostu nie lubi tłustej warstewki, która wchłania się dłuugo i mozolnie? Wtedy możemy dodawać dwie-trzy krople do ulubionego kremu bez ryzyka wysuszenia i innych nieprzyjemności, albo skorzystać z kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy to podstawowa substancja nawilżająca, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Możemy bez problemu dostać go w sklepie z pół produktami. Kwas hialuronowy emulguje z olejkiem tworząc coś na kształt żelu, który o wiele szybciej przenika przez nasze pory. Mieszamy 2-3 krople kwasu z 2 kroplami olejku i nakładamy na stonizowaną skórę. UWAGA kwas hialuronowy nie może być nakładany oddzielnie, gdyż tak samo jak olejek może przesuszyć. Aplikujemy tylko na wilgotną twarz, albo z kremem. 



 Oczywiście są nieliczne oleje, które wchłaniają się niczym krem, np. olej kokosowy. Ale pamiętajmy, że te bogate w aktywne substancje ciecze, wręcz wypełnione po sam brzeg różnymi pro witaminami, kwasami omega, związkami odmładzającymi, tym samym mogą nas z powodu tylu składników uczulać. Bądźmy więc ostrożni dobierając swój olej, bo jeżeli ktoś ma uczulenie na orzechy, to najprawdopodobniej musi się pożegnać z olejkami typu macadamia, czy kokos. Przy doborze oleju możemy się również kierować tym, co nasz organizm traktuje pozytywnie drogą spożywczą - dajmy na to, brak reakcji alergicznych po zjedzeniu sałatki z oliwą z oliwek. Jeśli jednak natomiast mamy problemy żołądkowe, skórne i inne nieprzyjemności, musimy poszukać czegoś innego i zwęzić naszą listę produktów do przyjaznych składników.

To tyle na dzisiaj ode mnie, starałam się nie rozpisywać za bardzo i podać te odpowiedzi w tzw. "pigułce". Mam nadzieję, że komuś to pomoże.
Do zobaczenia Kochani! :D

34 komentarze:

  1. Fajny post, przydatne rady :) Od niedawna oczyszczam twarz olejkiem z pestek malin. Zwilżam twarz, nakładam olejek i masuję, a w tym samym czasie ręczniczek do twarzy moczy się w gorącej wodzie. Potem przykładam ciepły ręcznik kilka razy do twarzy, myję nim twarz, potem płuczę w zimnej wodzie i na koniec taki zimny przykładam do twarzy. I koniec :) Bardzo mi się to spodobało, skóra jest czysta i nawilżona, zupełnie inaczej niż po niektórych żelach do twarzy. Po kilku tygodniach takiego oczyszczania skóra jest też w bardzo dobrym stanie. Więc ja polecam olejowanie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fakt, metoda OCM potrafi zdziałać cuda w niektórych przypadkach :) Tak jak pisałam, olejki to wręcz bomby witaminowe dla skóry, tylko trzeba uważać na technikę jaką wykonujemy, bo można się niestety potknąć i zrazić. Najlepiej nie robić nic na szybko tylko na spokojnie zgromadzić wiedzę, skóra nie ucieknie :D Bardzo mi miło, że Ci się podoba :D

      Usuń
  2. ojejku nie miałam pojęcia, że nie powinno się olejować suchej skóry. dzięki! (szkoda, że nie przeczytałam tego 2 minuty wcześniej ;))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma za co ! :D To następnym razem proszę pamiętać :D

      Usuń
  3. Bardzo interesujący i pouczający tekst. Używam czasem różnych olejków do skóry i nie miałam pojęcia, że należy je nakładać na wilgotną skórę. Było dokładnie tak jak piszesz - odwrotny skutek, czyli przesuszona skóra. Dziękuję za ważne kosmetyczne rady.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ślicznie! Bardzo się cieszę, że tekst Ci się przydał :) Niestety wiele osób nieumiejętnie używa olejków, a to przecież płynne zdrowie :D

      Usuń
  4. Bardzo przydatne porady! Ja też nie zdawałam sobie sprawy z tego, że sposób nakładania ma aż takie znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie! Czasami technika jest ważniejsza niż środki :)

      Usuń
  5. Moja skóra lubi mieszankę kwasu hialuronowego i olejku makadamia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak samo jak moja <3 Czasami jak potrzebuję mocnego nawilżenia to mieszam hialuro z olejkiem awokado - skóra jak po urlopie! :D

      Usuń
  6. lubię stosować oleje w swojej pielęgnacji :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A któż nie lubi? :D Ważne, by jak z facetem - wybrać ten właściwy ;)

      Usuń
  7. Nigdy nie próbowałam używać olejów na skórę. Do tej pory tylko olejowałam włosy i byłam bardzo zadowolona :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę polecam olejować twarz, w przeciwieństwie do włosów, skóra jest organem żywym, który się potrafi diametralnie zmienić pod wpływem składników aktywnych :)

      Usuń
  8. Ciekawy post, warto było się dowiedzieć tych wszystkich rzeczy

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo często nakładam olej kokosowy z dodatkiem kilku kropli kwasu hialuronowego - działa rewelacyjnie na moją skórę! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie kokosowy niestety dosyć często zapycha, ale do włosów jest świetny :)

      Usuń
  10. Świetne porady, nie wiedziałam, że olej trzeba nakładać na już nawilżoną skórę! Dzięki! :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo interesujące porady, na pewno się przydadzą. Ja sama zbieram się na odwagę, aby wypróbować olei :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie teraz wiele osób zaczęło bać się olejów, a one potrafią dać tyle dobrego :D Życzę powodzonka!

      Usuń
  12. Ja mam olejek do twarzy z Palmersa, który zostawiama do wchłonięcia na cala noc. Mniej mam kłopotu z olejowaniem włosów - daje cudne efekty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gotowe mieszanki olejków to też świetna rzecz, zwłaszcza kiedy ktoś nie lubi się bawić w przelewy miarkowe :p Świetnie, że u Ciebie się sprawdza ^^

      Usuń
  13. Ja uwielbiam olej z nasion malin i taki teraz Nakładam zamiast kremu ale kusi mnie olej tamanu :) pozdrawiam
    Kikalifestyle.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej tamanu polecałabym na stosowanie punktowe ze względu na bardzo silne działanie antyseptyczne :))

      Usuń
  14. Do twarzy jeszcze nie używałam, ale na co dzień dodaję olejku do żelu pod prysznic. Skóra jest miękka, sprężysta i nawilżona :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Jestem masażystą i z olejkami pracuję na co dzień. Już dawno zauważyłem jaki dobroczynny wpływ mają na skórę. Na twarz też. No i te wspaniałe zapachy. Mój ulubiony olejek makadamia.

    OdpowiedzUsuń